جامع ترین و جدیدترین مجله تخصصی پزشکی ایران و جهان

در این مجله خبری اخبار اختصاصی پزشکی را دنبال کنید.

احساس درد در استخوان‌هایتان هیچ ارتباطی با آب و هوا ندارد!

برخی از مردم می‌گویند که درد مفصل یا پشت‌شان با سرد شدن آب و هوا زیاد می‌شود اما یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین مفاصل دردناک و الگوهای بارندگی وجود ندارد.


درد پشت یا مفصل در روزهای بارانی


این مطالعه، ادعاهای بیمه‌ی مربوط به بیش از ۱٬۵ میلیون نفر ۶۵ ساله و بالاتر را به همراه اطلاعات بارندگی روزانه از اداره‌ی ملی اقیانوسی و و جوی تجزیه‌ و تحلیل کرد. پزشکان با استفاده از ادعاهای بیمه به تعداد مراجعات بیماران به پزشکان به علت درد پشت یا مفصل در روزهای بارانی در مقابل روزهای غیربارانی نگاهی انداختند.

برچسب ها: آرتریت زانو , درد مفصل , کمر درد , مفاصل دردناک ,

[ بازدید : 71 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 3 اسفند 1398 ] 23:37 ] [ Assaulters ]

[ ]

۱۰ علامت هشدار دهنده که نشان دهنده عدم تحمل گلوتن هستند!

با توجه به این که روز به روز افراد بیشتری به گلوتن حساسیت پیدا می کنند، مصرف غذاهای بدون گلوتن بیشتر و بیشتر محبوب شده است. اما چگونه می توان گفت که یک فرد واقعا نمی تواند گلوتن را تحمل کند؟ برای برخی، خوردن این پروتئین که اساسا از گندم مشتق شده است، مشکلی ایجاد نمی کند، در حالی که بقیه افراد طیف کاملی از علائم را تجربه می کنند، علائمی که برخی از آنها می توانند زندگی را به کابوسی تبدیل کنند. اگر بعد از خوردن غذاهای حاوی گلوتن، حداقل چهار مورد از این ۱۰ علامت را تجربه کرده اید، ممکن است زمان آن باشد که در مورد تغییر رژیم غذایی خود فکر کنید.


برچسب ها: استرس , اضطراب , افسردگی , بیماری های خود ایمنی , پروتئین , پسوریازیس , تیروئید , حساسیت , خستگی , خستگی مزمن , درد مفاصل , رژیم غذایی , روماتیسم مفصلی , عدم تحمل گلوتن , غذاهای بدون گلوتن , فیبرومیالژیا , کراتوز پیلاریس , کولیت اولسراتیو , کولیت روده , گلوتن , لوپوس , میگرن , ویتامینA ,

[ بازدید : 44 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 3 اسفند 1398 ] 23:32 ] [ Assaulters ]

[ ]

استرین و اسپرین چیست؟ راههای درمان آن


استرین (strain) زمانی رخ میدهد که عضله یا تاندون (تاندون بافتی است که ماهیچه را به استخوان متصل میکند) آسیب ببیند. اسپرین (sprain) زمانی رخ می دهد که یک رباط آسیب ببیند، رباط انتهای یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کند. برای هر دو آسیب، پاسخ اغلب RICE است، که معرف rest, ice, compression, elevation  می باشد، یعنی: استراحت، کمپرس یخ، فشار کنترل شده از طریق بانداژ یا آتل و بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده.


مقابله با کشیدگی و پارگی رباط، تاندون ها و عضلات ( استرین و اسپرین)


-استراحت


استراحت، برای کمک به التیام کشیدگی و پارگی تاندون، رباط یا عضله بسیار مهم است. بسته به جایی که آسیب دیده است، شما میتوانید یک یا دو روز به خود استراحت دهید. چوب دست و عصا می توانند در برخی شرایط کمک کنند. اگر پیچ خوردگی یا کشیدگی شدید شود، ممکن است به درمان های فیزیکی نیاز داشته باشید. پزشک می تواند آسیب شما را ارزیابی کند و بهترین روش های درمانی را توصیه کند. در هر صورت، به تدریج قادر به انجام فعالیت های خود خواهید بود.


برچسب ها: آتل , اسپرین , استراحت , استرین , بالا نگه داشتن قسمت آسیب دیده , بانداژ , پارگی رباط , پیچ خوردگی , تاندون , کاهش ورم , کبودی چشم , کشیدگی شدید , کمپرس یخ ,

[ بازدید : 37 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 3 اسفند 1398 ] 23:24 ] [ Assaulters ]

[ ]

بررسی بیماری فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD، علل، علائم، عوامل خطر و موارد دیگر (بخش 2)

عوامل خطر برای کمبود آنزیم G6PD چه هستند؟


اگر موارد زیر را داشته باشید، ممکن است در معرض خطر بالاتری از کمبود G6PD قرار بگیرید:

    مرد باشید.

    آمریکایی آفریقایی باشید.

    از نژاد خاورمیانه باشید.

    سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشید.

داشتن یک یا چند مورد از این عوامل خطر لزوماً بدین معنی نیست که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری فاویسم هستید. اگر در مورد احتمال خطر ابتلا به این بیماری نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.


کمبود آنزیم G6PD چطور تشخیص داده می‌شود؟


پزشک شما با انجام یک آزمایش خون ساده برای بررسی سطح آنزیم G6PD، می‌تواند کمبود G6PD را تشخیص دهد. سایر آزمایشات تشخیصی که ممکن است انجام شود عبارتند از: شمارش کامل خون، آزمایش هموگلوبین خون و شمارش رتیکولوسیت. تمام این آزمایشات میزان گلبول‌های قرمز بدن را اندازه گیری می‌کنند. همچنین می‌توانند به تشخیص کم خونی همولیتیک کمک کنند.

برچسب ها: آسپرین , اختلال ‌ژنتیکی , تنگی نفس , خستگی , سرگیجه , سولفونامیدها , فاویسم , کروموزوم جنسی , کم خونی , کم خونی همولیتیک , کمبود آنزیم , G6PD گلوکز-6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) مالاریا , تفسیر آزمایش فاویسم در نوزادان , فاویسم و ازدواج , بیماران فاویسم چه بخورند , غذاهای مفید برای فاویسم , درمان فاویسم , فاویسم خفیف , تب بر در فاویسم , رنج نرمال g6pd ,

[ بازدید : 30 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 13 آبان 1398 ] 0:55 ] [ Assaulters ]

[ ]

بررسی بیماری فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD، علل، علائم، عوامل خطر و موارد دیگر (بخش 1)

کمبود آنزیم G6PD یک اختلال ژنتیکی است که منجر به مقدار ناکافی گلوکز ۶-فسفات دهیدروژناز (G6PD) در خون می‌شود. با ما همراه باشید.


کمبود آنزیم G6PD یا فاویسم چیست؟


G6PD  یک آنزیم یا پروتئین بسیار مهم است که واکنش‌های مختلف بیوشیمیایی بدن را تنظیم می‌کند. G6PD همچنین مسئول نگهداری گلبول‌های قرمز سالم است تا بتوانند عملکرد صحیحی داشته باشند و عمر مفید خود را حفظ کنند. عدم وجود مقدار کافی از این آنزیم، موجب می‌شود سلول‌های قرمز خون قبل از موعد تخریب شوند. این تخریب زودرس گلبول‌های قرمز به عنوان همولیز شناخته می‌شود و در نهایت می‌تواند به کم خونی همولیتیک منجر شود.

برچسب ها: آسپرین , اختلال ‌ژنتیکی , تنگی نفس , خستگی , سرگیجه , سولفونامیدها , فاویسم , کروموزوم جنسی , کم خونی , کم خونی همولیتیک , کمبود آنزیم , G6PD گلوکز-6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) مالاریا , تفسیر آزمایش فاویسم در نوزادان , فاویسم و ازدواج , بیماران فاویسم چه بخورند , غذاهای مفید برای فاویسم , درمان فاویسم , فاویسم خفیف , تب بر در فاویسم , رنج نرمال g6pd ,

[ بازدید : 35 ]


ادامه مطلب

[ دوشنبه 13 آبان 1398 ] 0:51 ] [ Assaulters ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]